Zubní kaz: Jak ho zastavit, než začne

Zubní kaz: Jak ho zastavit, než začne

Zahajte gól v zubní hygieně

Můj manžel, Jaroslav, mi vždy říká, že 'Prevence je lepší než léčba'. Já s ním naprosto souhlasím, zejména pokud jde o naše zuby. A tak jsem si řekla, že se o tohle téma podělím s vámi všemi. Protože ano, správná zubní hygiena je vstupní branou k zdravým zubům. A, dámy a pánové, stejně jako v fotbale, 'útok je nejlepší obranou'.

U nás doma máme pravidlo, že jakmile se vstane, jdeme si vyčistit zuby. Ano, ještě před snídaní. Víme, že to může znít divně, ale po čištění zubů před jídlem máte povlak, který se nazývá plak, odstraněný a tím pádem jste méně náchylní k rozvoji zubního kazu. Doporučuji také používat zubní pastu s fluoridem, která je pro naše zuby jako zbroj proti kazu. A nezapomeňte na čištění jazyka! I on může být domovem pro bakterie, které způsobují kaz.

Zatímco jsem na toto téma, nesmím opomenout zmiňovat mezizubní čištění. Je to drobný krok, který může mít obrovský vliv. Mezizubní kartáčky, zubní nit nebo voda...kazdý si může vybrat svojí oblíbenou zbraň. I naše děti, Dorota a Emanuel, jsou na tuto činnost zvyklí a bere ji jako samozřejmou součást své kazdodenní rutiny.

Osvěžte svůj jídelníček

O svém jídelníčku mluvím často. Je to proto, že vím, jaký má vliv na naše zdraví. A naše zuby nejsou výjimkou. Některé potraviny a nápoje přímo ovlivňují zdraví našich zubů a mohou nám pomoci zastavit vznik kazů.

Určitě nechci zničit vaši radost z dobrého jídla a pití, ale pokud to jde, snažte se omezit sladkosti a cukrovinky, které jsou pro bakterie v ústech jako topné dřevo v zimě. Anebo jen cokoliv, co je lepkavé a může se dlouho držet na povrchu zubů. Pokud už si něco takového dopřejete, nezapomeňte si poté dobře vyčistit zuby!

Jako alternativu ke sladkostem doporučuji mléčné výrobky, neboť jsou skvělé pro naše zuby. Obsahují hodně vápníku, který posiluje naši sklovinnu. Zelená zelenina je také skvělým zdrojem vápníku. A co teprve jablka! Nejen, že jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, ale také pomáhají čistit naše zuby přirozenou cestou.

Zbavte se špatných návyků

Některé naše návyky mohou mít na naše zuby negativní vliv, aniž bychom si toho byli vědomi. Dokonce i já, snažím se neustále zlepšovat a učit se novým věcem. Například, vždy jsem měla ráda občasnou sklenku vína a nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak to ovlivňuje mé zuby. Ale Jaroslav mi jednou řekl, že kyseliny obsažené ve víně mohou být pro naše zuby škodlivé. Od té doby vím, že po skleničce vína mám v puse neutrální vodu, abych zneutralizovala kyseliny.

Občas si také dám kávu, ale snažím se nepřehánět. Káva nám může zabarvit zuby a navíc je kyselá. Proto je dobré kávu nahradit zeleným čajem, který má zase antibakteriální účinky. A pokud jste jako já a nemůžete si odpustit oblíbenou čokoládu, snažte se vybrat tu hořkou. Je lepší pro zuby, a navíc obsahuje méně cukru.

Vypijte vodu

Voda je báječná - hydratuje nás, čistí náš organismus a pomáhá nám udržovat zdravé zuby. Pokud pijete dostatek vody, pomáhá to spláchnout bakterie z vašich zubů a dásní, což pomáhá předcházet kazům.

Během jídla mám vždy po ruce sklenici vody. Takže po každém soustu se napiji, což pomáhá odstraňovat jídlo, které by jinak mohlo zůstat na mých zubech a přispívat k tvorbě zubního kazu.

A nezapomeňte na význam pití fluoridované vody. Fluorid v naší vodě může nám pomoci chránit naše zuby před kazem. Pokud vaše voda fluorid neobsahuje, mohli byste se o něm poradit se svým zubním lékařem.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Bez ohledu na to, jak se snažíme o naše zuby pečovat doma, je naprosto nezbytné navštěvovat pravidelně zubního lékaře. Prohlídka u zubního lékaře je jako kontrolní bod, kde se dozvíme, zda naše péče o zuby je dostatečná, nebo zda musíme něco vylepšit.

Mým osobním cílem je navštěvovat zubního lékaře alespoň dvakrát do roka. I když si můžu myslet, že mám zdraví zubů pod kontrolou, stále existuje možnost, že se mi může vyvinout zubní kaz. Proto je důležité nechat o svých zubech rozhodnout odborníka.

Vím, že návštěva zubního lékaře nemusí být nejpříjemnější zážitek. Ale musíme si uvědomit, že jediným způsobem, jak zastavit zubní kaz, než začne, je pravidelná zubní prohlídka.

Na závěr, vždy je lepší starat se o naše zuby, než se muset věnovat jejich léčení. Předcházení je cestou, jak zastavit kaz předtím, než začne. Přeji vám všem zdravé zuby a nezapomeňte na svůj úsměv!