Jak efektivně řešit mezery mezi zuby: Průvodce krok za krokem

Jak efektivně řešit mezery mezi zuby: Průvodce krok za krokem

Proč se mezerami mezi zuby nevyplatí mařit

Víte, že mezery mezi zuby mohou být pro někoho charakteristickým rysem, který dodává osobitost? Madonna nebo Elton John, ano, i ti své mezery mezi zuby mají a vůbec se za ně nestydí. A přiznám se vám, že i já jsem kdysi měla takovou drobnou, řekněme 'úsměvnou' mezírku mezi předními zuby. Ale co když vám ta mezera mezi zuby přijde spíše jako malý estetický škraloup než jako znamení osobnosti? Nebo co když vám přinese nějaké ty potíže, které byste raději neměli?

Dnes se s vámi rozpovídám na téma, jak vyplnit mezery mezi zuby, a to tak, že vás to nebude bolet, rozpočet to příliš nevzruší a výsledek vás možná překvapí svou dokonalostí. Dokonce i můj osobní úsměv prošel transformací, takže mám pro vás i osobní zkušenosti na toto téma. A věřte mi, že jsem během té doby prošla dlouhou cestu od gumových nitek až k profesionálním dentálním řešením.

Domácí metody: Když si zuby nejdete lámat o peří

Když jsem poprvé spatřila mezeru mezi svými zuby, má první reakce byla... no řekneme, že značně emotivní. Prohledala jsem internet, jako kdyby mi šlo o život a narazila jsem na spoustu 'účinných' rad, jak si doma mezeru mezi zubama vyplnit. Napadlo vám někdy vzít si kousek voštiny a zkusit s tím zacpat, co vás trápí? Mě ano! Naštěstí jsem toho brzy nechala, protože už vidím ty titulky: 'Žena skončila s voštinou v ústech na pohotovosti'. Takže, proměnná vás prosím, domácí kutilství u zubů příliš nedoporučuji.

Mnohem uvážlivější, a přesto domácí metodou je pečlivá ústní hygiena a správné čištění zubů, které alespoň zamezí dalšímu rozšiřování těch malých čertovských mezírek. Použití mezi zubních kartáčků, dentální nitě a vody pod tlakem je vaše první obranná linie. A k tématu vody pod tlakem – ne, nehodí se k tomu hadice z vaší zahrady, i když přiznám, že ten nápad byl kreativní.

Od gumových nitek po fixní rovnátka

Pojďme k něčemu solidnějšímu. Gumové nitky neboli gumy do rovnátek jsou docela rozšířený způsob, jak mezeru mezi zuby trochu 'stáhnout'. Já osobně jsem se s nimi kamarádila pěkně dlouho. Sice to nevypadá jako nejmodernější vynález, ale aspoň trochu pomáhají. Nicméně, je to řešení spíše dočasné.

Chtěla jsem však pevnější řešení, a proto jsem zamířila přímo do ordinace mého zubaře. Ten mi představil několik možností – od vyjímatelných rovnátek až po ty fixní kovové konstrukce, co vypadají jako miniaturní železniční tratě přímo v ústech. Verdikt? Vybrala jsem si fixní rovnátka a nebudu vám lhát, občas jsem to proklínala. Ale výsledek stál za to!

Výplně a bonding: Když máte mezeru, ale ne na víno

Další skvělou možností, jak vyplnit mezery, je využití takzvaného bondingu neboli kompozitní výplně. Když mi zubař poprvé ukázal fotky před a po, myslela jsem, že to je Photoshop. Ale ne, je to skutečné a teda, pěkně účinné! Bonding se provádí tak, že se na zub nanese speciální pryskyřice, která se poté ztvrdí a upraví tak, aby zaplnila nežádoucí mezery. A nejlepší na tom je, že to můžete mít hotové za jedno odpoledne. Žádné roky s rovnátky, žádné gumování. Skoro jako by vám zubař na míru vyrobil malý úsměvný zázrak.

Bonding jsem nechala udělat a upřímně, uvědomila jsem si, že tento zákrok mě udělal šťastnější. Jak to ale říkají, i tady platí, že péče a údržba jsou klíčové. Bonding není kouzelný kámen, který odolá všemu. Musíte si na něj dávat pozor stejně jako na svoje přirozené zuby, jinak se mezerami budete můž propadat znova.

Korunky a můstky: Jako královna bez koruny, ale úsměv mám

V případě, že mezeru mezi zuby máte větší, nebo se nějaký zub úplně rozloučil s ústy a mezera je skutečně markantní, můžete zkusit korunky nebo můstky. Korunka je jakási malá kapa klobouk pro váš zub, který ji dekoruje a chrání, jenže pro zuby to znamená, že vyplní nějakou tu nepříjemnou mezeru. Můstek je pak konstrukce, která spojí dva zuby přes mezeru tak, jako když přejdete přes říčku malým dřevěným mostíkem – jen tento je zubní a dělá to samé pro váš úsměv.

Když jsem zjistila, že korunka nebo můstek je pro mě option, musím přiznat, že jsem si představovala něčí babičku s umělým chrupem. Ale to jsem byla na omylu. Dnešní korunky a můstky vypadají naprosto přirozeně a navíc jsou vyrobené z materiálů, kterým se směje i zubní pasta. A ano, po určité době vám to bude připadat úplně normální a přestanete se bát, že každý z vašeho úsměvu udělá velvyslanec korunek a můstků.

Ortodoncie a zuby, které jdou s dobou

No a co když nechcete nic z toho a hledáte něco, co by se dalo přirovnat k moudrosti pohybující se s pozvolnou grácií? Pak si posvítíme na ortodoncii. Ano, ortodoncie není jen pro teenager who is searching for the path of the straight teeth. I jako dospělí můžete procházet touto procedurou a výsledky jsou často úžasné. Modularita dnešní ortodoncie je neskutečná. Mluvíme tu o rovnátkách, které skoro nevidíte, nosíte je jenom v noci nebo dokonce o těch, co můžete libovolně sundavat, když jdete třeba na rande a nechcete, aby vás motýlci v břiše rozptylovali myšlenkami na kov ve vašich ústech.

Ortodoncii jsem zvažovala, ale nakonec jsem se rozhodla pro jiné řešení. Myslím si však, že kdybych dnes stála před stejným rozhodnutím, možná bych jí dala šanci. Postupné zarovnání zubů pomocí takových těch 'neviditelných' aparatů zní docela lákavě. A co je úžasné, postupně, bez velkých bolestí a skoro nenápadně, vám někdo vymodeluje úsměv, jako by byl z reklamy na pastu na zuby. Kéž by to šlo tak jednoduše i s některými životními situacemi.

Veneery, nebo-li fasády, které vaše zuby ocení

Veneery, neboli zubní fasety, jsou v podstatě jako ty pexesa na vaši postavu – změní vzhled, ale podstatu nechají stejnou. Veneery se aplikují na přední stranu zubů a ruku na srdce, vypadají úchvatně. Já jsem se k nim rozhodla přiklonit, když jsem se potkala s jednou dámou, jejíž úsměv byl tak dokonalý, že jsem si myslela, že je to genetický dar. A když mi svěřila, že má veneery, téměř jsem spadla ze židle. No řekněte, nechcete pak takové čarovné fasety taky?

Proces aplikace veneerů není zase taková rocket science. Ale nechcete to podcenit a vybírat si levné řešení. Rozhodnete se pro veneery, hledejte kvalitního specialistu, který vám udělá pořádný design a práci tak, abyste nemuseli hned za pár let hledat náhradní řešení. Já jsem si našla fantastického zubaře zde v Liberci a musím říct, že každé euro investované do tohoto rozhodnutí bylo stojí za to.

Implantáty: Když se mezera mezi zuby stane památkou

Implantáty jsou jako šikovní malí pracovníci, kteří se nastěhují do vaší ústní dutiny a provedou kompletní rekonstrukci tam, kde se mezerami točí vítr. Ideální jsou pro případy, kdy zub už není, a nemůžeme ho ani rovnátky, ani bondingem, ani fasádami přivolat zpět. Rozhodla jsem se pro implantát u jednoho z mých zubů, který se rozhodl začít nový život někde mimo můj úsměv, a must say, nejsem zklamaná.

Proces získání implantátu není tak jednoduchý, je to trochu déle trvající romance. Nejdříve se musí udělat kotva – což je vlastně jako základ pro váš budoucí zub. Pak se na ni nacvakne ten pravý zubání strojček, tedy korunka. A když se to všechno hezky sroste, máte zase kompletní úsměv, jako by nikdy nic. Je to větší investice, ale když vidíte ten výsledek, uvědomíte si, že každá korunáa korunečka byla do toho vložena právem.

Co dál, až budou zuby na svém místě?

Vyplnění mezery je jeden krok, ale co poté? Mluvíme tu o prevenci, moji milí. Nespoléhejte, že až budou vaše zuby jako perličky na krku nějaké světově proslulé modelky, že tak už to jednou provždy zůstane. Musíte o své zuby pečovat, chodit na pravidelné kontroly a dbát na správnou hygienu.

Své dobrodružství s vyplňováním mezery mezi zuby jsem vzala jako příležit