Zubní kámen u dětí: Jak ho odstranit a jak ho předcházet

Zubní kámen u dětí: Jak ho odstranit a jak ho předcházet

Co je to zubní kámen a jak se tvoří?

Omlouvám se, že začínám poněkud vědecky, ale pochopení, co je zubní kámen a jak se utváří, nám pomůže lépe pochopit, jak ho u našich dětí odstranit a předcházet. Zubní kámen, známý i jako dentální kámen, je tvrdý a porézní materiál, který se tvoří na zubech. Je to vlastně ztvrdlý zubní plak, který se hromadí na zubech téměř okamžitě po jídle. Když zubní plak neodstraníme, tvrdne a stává se zubním kamenem.

Jednu dobu jsem byl trochu líný, co se týče čištění zubů mého psa Rikyho a zkuste hádat, co se stalo? No přesně, dostal zubní kámen. A to byl pro mě alarm - když ho může dostat pes, mohou ho určitě dostat i děti. Proto jsem začal být ve své rodině na stráži před zubním kamenem.

Jak poznat zubní kámen u dětí?

Zubní kámen je obvykle žlutý nebo hnědý a je viditelný na zubní sklovině. U dětí (a věřte mi, že jsem si to ověřil na svých vlastních) je nejčastěji okolo dolních předních zubů. Mohli byste si myslet, že je těžké to u dětí vidět, ale opak je pravdou. Děti jsou obvykle na věci jako zubní kámen velmi citlivé.

Je zajímavé, že i když má dítě skvělou orální hygienu, může stále dostat zubní kámen. To je způsobeno tím, že sliny mají schopnost vytvářet zubní plak, který může tvrdnout do zubního kamene. To je důvod, proč je důležité nejen pravidelně čistit zuby, ale také naučit děti správné technice vyplachování úst.

Odstranění zubního kamene u dětí

Odstranění zubního kamene je něco, co se musí dělat opatrně a odborně, aby nedošlo k poškození zubů nebo dásní. Proces odstranění zubního kamene u dětí je podobný jako u dospělých. Zubař nebo dentální hygienistka použije speciální nástroje k odstranění zubního kamene nad i pod dásněmi.

Samozřejmě, já jako rodič nemám těchto specializovaných nástrojů k dispozici. I kdybych je měl, určitě bych je nepoužíval. To, co jsem mohl udělat, bylo povzbuzovat dobré zvyky v oblasti dentální hygieny a navštěv u zubaře. A také jsem uspěl v otázce „Jak můžu zabránit vzniku zubního kamene?“

Jak předcházet zubnímu kameni u dětí

Předcházení je vždy lepší než léčba, a to platí i pro zubní kámen. Existuje několik způsobů, jak můžeme pomoci našim dětem předcházet vzniku zubního kamene. Nejdůležitější je učit děti správné orální hygieně.

Nedivil bych se, kdyby někteří rodiče mysleli, že zubní kámen je něco, co se týká jen dospělých. Ale není tomu tak. Děti také mohou dostat zubní kámen, i když jsou menší pravděpodobností. Proto je klíčové začít s prevencí od útlého věku.

Naučejme naše děti správnému čištění zubů

Čisté zuby jsou prvním krokem k prevenci zubního kamene. Je nezbytné, aby děti věděly, jak správně čistit své zuby. Aby děti správně čistily své zuby, musí používat zubní kartáček s měkkými štětinami a zubní pastu s fluoridem, který pomáhá posílit zubní sklovinu.

Přestože je běžně doporučováno čistit zuby dvakrát denně, já osobně doporučuji třikrát denně - po každém jídle. Je to způsob, jak předejít vzniku zubního plaku a tím pádem i zubního kamene. A věřte mi, začít s touto rutinou v dětském věku pomůže dětem udělat z toho zvyk na celý život.

Nenechejte zubní prohlídky na pozděj

Nic nedokáže nahradit odborné posouzení zubního stavu. Zubař či dentální hygienistka jsou ti, kdo dokáží včas identifikovat a řešit problém se zubním kamenem. Pravidelné pololetní prohlídky by měly být pevnou součástí péče o zdraví našich dětí.

Moje zkušenost ukázala, že pokud děti zvykly na pravidelné návštěvy u zubaře od útlého věku, budou jej přijímat jako normální rutinu a nebudou se ho bát. Věřte, že v tomto směru se mi hodně ulevilo. A tím je tento článek u konce. Přeji Vám hodně zdaru ve vaší rodinné bitvě se zubním kamenem!