Proč zubní lékaři doporučují sonický kartáček

Proč zubní lékaři doporučují sonický kartáček

Úvod do světa sonických kartáčků

Možná si teď říkáte: "Jiří, tohle je zase nějaká další modla současného světa. Proč bych si měl pořizovat sonický kartáček, když mi můj starý dobrý manuální kartáček slouží už roky bez problémů?“. No, rád bych vám o tom pověděl! Sonický kartáček, jak již název napovídá, pracuje na principu sóny, specifického druhu zvuku. Je to malý stroj - ale stroj velmi silný a efektivní. Stovky a tisíce vibrací za minutu dokážou vyčistit naše zuby mnohem efektivněji než my sami ručním kartáčkem. Ale pojďme na to postupně.

Schopnost proniknout tam, kam ruční kartáček nedosáhne

Sonický kartáček je mistrem v pronikání do těch nejúzkějších štěrbin mezi zuby, kam se ruční kartáček často nedostane. Dokáže vyčistit i mezizubní prostory, aniž by bylo potřeba používat mezizubní kartáčky či nitě. A již je to vše, padáme na kolena před sonickými kartáčky, neboť oni nám zaručují důkladnou péči o naše zuby a dásně. Za tuto schopnost vděčí sonický kartáček ultrazvukovým vibracím, které vytváří během čištění. Těch vibrací je tolik, že dokonce vyvíjejí tlak na naši slinu a pastu, což vede k dokonalému vyčištění i těch nejtěsnějších míst v našich ústech. Tuto schopnost jsem testoval i na svých dětech, Viktorovi a Elišce, a oba mi potvrdili, že pocit ze čištění s sonickým kartáčkem je neporovnatelně lepší než s obyčejným.

Výkonnost sonického kartáčku

Pokud máte pocit, že svůj ruční kartáček ovládáte jako profesionál, vězte, že sonický kartáček je v tomto ohledu mnohem výkonnější. Každý jednotlivý pohyb sonického kartáčku vytváří tisíce ultrazvukových vibrací, které otevírají cestu pastě a minutými kapkami sliny k odstranění nečistot a zbytků jídla. Nabízí se otázka, jaké má toto vibrace na zdraví našich dásní? Jsem si jistý, že některé z vás právě nyní trápí obavy o možné nepříznivé následky těchto vibrací. Ale nenechte se vystrašit. Sonické kartáčky jsou šetrné a pro dásně jsou tyto vibrace naprosto bezpečné.

Proč zubní lékaři doporučují sonický kartáček?

Sonický kartáček je doporučován zubními lékaři po celém světě. Důvody jsou mnohé. Za prvé, je mnohem efektivnější v odstraňování plaku než ruční kartáčky. Používání sonického kartáčku tak může značně snížit riziko zubního kazu a onemocnění dásní. Ale to není vše! Sonické kartáčky také stimulují dásně díky svým vysokým vibracím, což podporuje lepší prokrvení a tím i zdraví našich dásní. A když máme zdravé dásně, většinou máme i zdravé zuby. Mnozí zubní lékaři mi dokonce potvrdili, že u pacientů, kteří pravidelně používají sonický kartáček, vidí mnohem menší množství plaku a zánětů dásní, než u těch, kteří stále ještě používají ruční kartáčky.

Péče o dásně

Nenechte se zmást, péče o dásně je stejně důležitá jako péče o zuby. Bez zdravých dásní by naše zuby neměly, kde sídlit. Ale jak je možné, že sonický kartáček může pomoci udržovat naše dásně zdravými? Je to tím, že jemnými vibracemi stimuluje průtok krve v dásních, což usnadňuje transport živin k dásním a odstraňování odpadních látek. A co je na tom nejlepší? Všechno to za vás dělá sonický kartáček, a vy jen držíte ten malý čistící stroj a díváte se na něj – jak je to skvělé, že?

Úsporné nastavení pro naše zuby (a peněženky)

Teď, když jsem zmiňoval všechny ty úžasné vlastnosti sonických kartáčků, možná si říkáte, že jejich používání vás bude stát majlant. Ale opak je pravdou! Sonické kartáčky jsou velmi úsporné zařízení, mnohdy již se cenou srovnatelné s vyspělejšími manuálními kartáčky. Navíc, většina z nich má funkci automatického vypnutí po dvou minutách, což je přesně doba, kterou doporučují zubní lékaři strávit čištěním zubů. Takže nejen, že se starají o vaše zuby, ale také o váš rozpočet.

Nevýhody a jak se s nimi vypořádat

Ano, i sonické kartáčky mají své nevýhody. Mohou být hlučné, a pokud jste na ticho zvyklý, může vás to nějaký čas rozptylovat. Některým lidem také může trvat chvíli, než se přizpůsobí intenzitě vibrací, které mohou být na začátku poněkud nepohodlné. Ale věřte mi, zvyknete si. Viktor a Eliška, moje děti, si také v počátečním stádiu stěžovali na nepohodlí, ale po týdnu jakoby zapomněli, že se něco takového vůbec stalo. Sonický kartáček je prostě přizpůsobivý – stejně jako my, lidé. A pokud jde o hluk, i na ten se zvykne. A může se to i překonat – pořiďte si tedy sluchátka. Hudba přece nikdy nezaškodí, že?

Závěrem bych chtěl říci, že sonický kartáček je pro mě jasnou volbou. Důkladným a šetrným čištěním, efektivitou a schopností udržovat dásně zdravými je to skvělý společník pro naše ústní zdraví. A pokud máte děti, tak stejně jako moje Eliška a Viktor, určitě ocení, jak snadné a zábavné je čištění zubů se sonickým kartáčkem. Tak co říkáte, dáte mu šanci?