Pískování zubů: Jak tato prevence chrání vaše zuby a dásně

Pískování zubů: Jak tato prevence chrání vaše zuby a dásně

Pískování zubů jako něco víc než módní výstřelek

Když se řekne pískování zubů, mnozí si jistě představí pohledné úsměvy celebrit, které mají zuby tak překvapivě bílé, že by mohly sloužit jako světlomet v mlze. Ale pískování zubů není jen kosmetická záležitost. Je to postup, který má hluboký vliv na celkové zdraví vaší ústní dutiny a neměl by být přehlížen. Když jsem byl naposledy u svého dentálního hygienisty, řekl mi, že to, co považujeme za malý kámen na zubu, může být vlastně ústupník před velkou bitvou s kazy a paradontózou. Než bych vás ale strašil nevábnými následky zubního zanedbání, pojďme se společně podívat na to, proč je pískování tak zásadní.

Od starověkého zubního proutku k modernímu pískování

Předtím, než se dostaneme k vlastní podstatě pískování, nezapomeňte, že lidé se o své zuby starali už od pradávna. Naši předci uhnízdění v jeskyních sice neměli elektrické kartáčky, ale věděli, jak si pomoci zubním proutkem. Starověké texty nám vyprávějí o různých přístupech k ústní hygieně, které by nás dnes možná přivedly k úsměvu. Avšak úsměv bez zubů by rozhodně k pláči nebyl. K pískování tedy nemusíme přistupovat jako k novince, ale jako k dalšímu kroku ve vývoji ústní hygieny.

Co je to vlastně pískování zubů?

Nyní se dostáváme k samotnému jádru věci. Pískování zubů neboli air-flow je metoda odstraňování zubního plaku, pigmentů a zubního kamene pomocí vodního paprsku obohaceného o speciální prášek. Není to nic jiného než takový drobný úklidový zázrak, který vám vaše zuby vyčistí doslova do piksla. Často se provádí po profesionálním čištění zubů a výsledek? Ten hovoří sám za sebe. Baví mě přemýšlet, jak by se na toto divadélko dívali naši předkové, kteří na zuby pravděpodobně používali hrubší nástroje.

Pískování není DVRAS – čemu vlastně pomáhá?

Ano, přátelé, teď se dostáváme k tomu opravdu zásadnímu. Není to "Domácí Vyzkoušení Radikálních Alternativních Smetáků". Pískování zubů vám totiž pomůže udržet zubní kámen na uzdě a zabráníte tak zánětům dásní, které mohou mít za následek paradontózu a další nežádoucí trable. Paradontóza je mazaná, a pokud ji jednou necháte, aby se usadila v vaší ústní dutině, může být sakra těžké se jí zbavit. A věřte mi, že každý váš snadno získaný zubotřesk by raději utekl, než abyste ho museli bojovat s parodontální sondou na zubařském křesle, že?

Proč mě dráždí právě pískování?

Pokud máte citlivější zuby nebo patříte k těm, co při pomyšlení na zubaře zblednou, mám pro vás dobrou zprávu. Pískování zubů není nijak zvlášť bolestivé. Samozřejmě, pocity jsou subjektivní a někdo může pociťovat nepříjemné pocity více, ale pokud srovnám pískování s vrtáním, tak je to jako porovnávat šimrání peříčkem s pohlavkem od učiněného slona. Navíc, pokud máte skutečně citlivé zuby, existují speciální postupy a přípravky, které vám mohou dopřát komfortnější prožitek. A dost komfortní, řekl bych!

Domácí pískování – možné nebo nemožné?

Jak jsem už naznačil, domácí pískování není úplně ideální nápad. I když existují průkopníci domácího DIY, v tomto případě bych vám raději doporučil profesionální přístup. Nejenže domácí metody nemají tak dobré výsledky, ale můžete také riskovat poškození zubní skloviny, a to by byl obrovský krok zpět. Představte si, že se pustíte do domácího pískování s tou nejlepší vůlí a nakonec skončíte s citlivými zuby, co na každý doušek studené limonády reagují jako Gremlin po půlnoci; to byste přeci nechtěli, co?

Vysoce kvalifikovaný průvodce na cestě k bílému úsměvu

Abychom správně nahodili záchranný kruh vašim zubům, je nejlepší spolehnout se na lidi, kteří tomu skutečně rozumí – dentální hygienisty. Ti mají nejen potřebné nástroje a přípravky, ale také znalosti a zkušenosti. Při pískování zásadně záleží na detailu a na tom, jak jemně se s vašimi oblíbenými žvýkači zachází. Představte si, že jste v umělecké galerii a někdo místo jemného štětce přijde s válečkem na malování stěn – není to úplně ono, že?

A co to bude stát, ptáš se? Odpověď mám!

Ano, finance jsou často bolestivé téma, ale chtěl bych vás ubezpečit, že investice do pískování zubů se dlouhodobě vyplatí. Cena se může pohybovat různě, v závislosti na lokalitě či kvalitě poskytovaných služeb, ale obecně se dá říci, že je to částka, která nezpůsobí, že byste si museli začít půjčovat od babičky na koláčky. A když si to přepočítáte na úspory za budoucí zubařské návštěvy a potenciální záchvaty muka, nerad bych to zakřikl, ale je to dobrá deal. A nezapomeňte, lesklý šperk stojí víc než matná bižuterie, no ne?

Moudro na závěr

Když to všechno shrnu, pískování zubů je krůček, který může udělat z vašeho úsměvu hvězdu, ale to není všechno. Důležité je, jak se o svoje zuby staráte, a pískování vám v tom může být skvělým pomocníkem. Přiznám se, že když mi dentální hygienista ukazuje zrcátkem na ty nádherně vyčištěné zuby po pískování, cítím se jako když se moje kočka Mína válečně vyčistí – majestátně a hrdě. A ačkoliv Mína nemůže jít na pískování zubů, stejně jako vy se může pochlubit čistým chrupem, pokud se o něj pečlivě stará. Tak co říkáte, necháte si zažehnat zubní fantómy pískem a vodou, a nebo raději zůstanete u starého dobrého proutku?