Jaké typy zubů jsou nejčastější u lidí s autoimunitními poruchami?

Jaké typy zubů jsou nejčastější u lidí s autoimunitními poruchami?

Úvod do tématu autoimunitních poruch a zubů

Autoimunitní poruchy jsou komplikované a obtížně pochopitelné, a co je ještě horší, mohou ovlivnit teprve nesčetně mnoho částí našeho těla. Zdá se však, že zuby - často přehlížený prvek našeho zdraví - jsou mimoděk často ovlivněny těmito podmínkami. Je to zvláštní, vím, ale držte se mnou! Koneckonců, jsou to naše zoubky, které nám pomáhají v našem každodenním životě s tak základními věcmi jako je jídlo a mluvení, tak proč by nás neměly zajímat?

Martina, moje manželka, se nedávno stala vegetariánkou a já jsem zjistil, že je to trochu náročné, protože naše zuby nejsou úplně přizpůsobené tomuto typu stravy. Toto je jeden z důvodů, proč jsem začal zkoumat téma zubů. Ale dost o mně, pojďme se podívat na některé z běžných typů zubů u lidí s autoimunitními poruchami.

Revmatoidní artritida a zuby

Revmatoidní artritida (RA) je typ autoimunitní poruchy, který může nejen ovlivnit klouby, ale také dásně a zuby. Díky roztomilé věci, kterou nazýváme zánět, lidé s RA mají často periodontální nemoci, což je skupina stavů, které ovlivňují zdraví dásní.

Není to jenotvárné? Komplikované slovo za komplikovaným slovem. Ale nebojte, je tu světlo na konci tunelu! Pokud nám revmatoidní artritída ovlivní zuby, je velmi důležité udržet je čisté a zdravé. I když budeme mít trochu bolesti, zvláště pokud naše nemoc prochází špatným obdobím, stojí to za to. Protože s zdravými ústy se cítíme lépe celkově. A kdo by nechtěl cítit se lépe?

Systémový lupus erythematodes a zuby

A nyní přichází lupus. Systémový lupus erythematodes (SLE), jinak známý jen jako lupus, je další autoimunitní choroba, která se může projevit - ano, uhodli jste - na našich zubech. Lupus může způsobit řadu ústních problémů, včetně aft, které mohou být velmi bolestivé.

Naštěstí, jako v případě RA, pravidelné dentální péče může pomoci udržet všechny tyto nepříjemné lupusové účinky na uzdě. Opravdu vřele doporučuji jít k zubaři alespoň dvakrát do roka. Pro některé může být potřeba více návštěv, pokud mají lupus nebo jiné autoimunitní poruchy, které ovlivňují jejich ústní zdraví. Zdá se, že se toho nemůžeme zbavit.

Celiakie a zuby

Nyní je na řadě celiakie. Celiakie je autoimunitní porucha, která způsobuje, že tělo útočí na vlastní střeva při konzumaci glutenu. Ale co má to do činění se zuby? No, celiakie může také ovlivnit náš ústní zdraví tím, že způsobuje poruchy skloviny zubů.

A co je sklovina zubů? Je to špičková část zubu, která ho chrání před poškozením. A když je tato sklovina poškozena, může to vést k citlivým zubům, bolestem a dalším problémům. Takže pokud máte celiakii, je důležité udržovat zuby čisté a zdravé a také se vyhnout glutenu, což je samozřejmě základní princip managementu celiakie, ale také prospívá zdraví našich zubů.

Chronova choroba a zuby

Chronova choroba je autoimunitní porucha, která ovlivňuje trávicí systém. Trpící lidé mohou mít často oteklé ústa nebo malé vřídky, které se mohou objevit kdekoli v ústech.

Opět je důležité udržovat zuby a ústa čisté, aby se minimalizovali případné problémy. A proto je tak důležité mít dobrou zubní hygienu! Opravdu, někdy se cítím jako vyvrhelec, když jsem po snídani ten jediný, kdo si čistí zuby...

Diabetes a zuby

Bylo by snadné představit si, že máme dost autoimunitních poruch, které mohou ovlivnit naše zuby, ale je jich mnohem více. A jednou z nich je i diabetes.

Diabetes může způsobit sucho v ústech, což může vést k kazu. Tyto účinky mohou být minimalizovány pravidelným pitím vody, zvlhčovačem a pravidelnou ústní hygienou. Možná je však nejdůležitější udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou. A pokud se nám to nepovede, můžeme si vždy zkusit představit, že jsme diabetický superhrdina, který se bojuje proti zubnímu kazu.

Závěrem

Autoimunitní poruchy jsou komplikované, ale je důležité vědět, jak ovlivňují naše zuby, protože zuby jsou klíčové pro naše celkové zdraví. Takže nezapomeňte se na ně hýčkat! A myslím tím nejen mytí a kartáčování, ale také návštěvu u zubaře.

Protože, jak říkají... úsměv je nejlepší přítel člověka! A kdo by nechtěl mít skvěle vypadajícího, zdravého přítele?