Jak tetracyklinové zuby ovlivňují vaše zdraví

Jak tetracyklinové zuby ovlivňují vaše zdraví

Co jsou to tetracyklinové zuby a jak vznikají?

Sedím tady u kávy, Max má volno a Šárka se opálí na balkóně, a napadlo mě něco s vámi probrat. Když jsem byla malá, měla jsem nevzhledné žluté skvrny na zubech. Moc se mi to nelíbilo a máma mi řekla, že to je tím, že jsem jako dítě dostávala antibiotika tetracyklin. A tak vznikly moje tetracyklinové zuby.

Tetracyklinové zuby jsou výsledkem užití tetracyklinových antibiotik v útlém věku, kdy ještě probíhá vývoj zubů. Tetracykliny byly velmi oblíbené antibiotika, používané hlavně v 50. a 60. letech minulého století. A i přesto, že se dnes už k léčbě dětí prakticky nepoužívají, existuje řada lidí, kteří mají tetracyklinové zuby.

Dlouhodobé zdravotní důsledky tetracyklinových zubů

Teď si asi říkáte, že tetracyklinové zuby jsou přeci jen kosmetický problém, ale on to tak úplně není. Tyto zuby nejsou jen nevzhledné, ale mohou také ovlivnit naše celkové zdraví. Skvrny na zubech totiž nejsou jen povrchní - barvivo proniká až do vnitřnosti zubu, což může vést ke komplikacím.

Sama jsem si s tím dala hodně práce. Jednou jsem se dokonce rozhodla, že si nechám všechny zuby přetetovat. Nakonec jsem se ale rozhodla pro bělení, a musím říct, že jsem byla velmi spokojená s výsledkem.

Lékařské řešení tetracyklinových zubů

Pokud máte tetracyklinové zuby a zajímá vás, jak s nimi naložit, tak vám mohu doporučit návštěvu vašeho zubního lékaře. Ten vám může nabídnout několik možností jak se jich zbavit.

Poradil mi tedy, že nejlepším řešením pro mě bude bělení zubů. Nejen, že to odstraní nevzhledné skvrny, ale také to zlepší moje celkové zdraví a sebevědomí. Byla jsem překvapená, jak rychle a efektivně to fungovalo!

Prevence tetracyklinových zubů

Jestliže jste rodiče, pravděpodobně chcete udělat vše pro to, aby vaše dítě nikdy nemuselo procházet tím, čím jsem prošla já. A to je možné. Začněte tím, že při zvolení léčby antibiotiky pro vaše dítě vždy upřednostníte jinou variantu než tetracykliny.

Tetacykliny totiž mohou způsobit trvalé poškození zubů u dětí mladších než osm let a tak by měli být předepsány této věkové skupině jen v případech krajní nutnosti. Myslím si, že být informovaný a vědět, jaké jsou možné důsledky, je první a nejdůležitější krok k tomu, aby se váš potomek vyhnul tetracyklinovým zubům.

Život s tetracyklinovými zuby: osobní příběh

Já osobně jsem si prošla mnoha vzestupy a pády s mými tetracyklinovými zuby. Když jsem byla malá, cítila jsem se kvůli nim velmi sebevědomě. Ale nakonec jsem zjistila, že zdraví je více než jen vzhled, a že je důležité se postarat o své zuby alespoň tak, jak se staráte o své tělo.

Moje drahá kočička Šárka, která mě sledovala, jak píšu tento článek, je pro mě dokonalým příkladem toho, jak by se měl člověk starat o své zuby. Ona jí pouze kvalitní kočičí krmivo, které je speciálně navržené k péči o zuby a dásně. A věřte mi, že její zuby jsou mnohem lepší než ty moje dříve!

Takže, pokud máte tetracyklinové zuby, jste v dobré společnosti! A pokud chcete udělat něco s jejich vzhledem, nebojte se hledat pomoc. Vždycky je tam někdo, kdo je připravený vám pomoci, ať už je to zubní lékař, rodinný příslušník, nebo dokonce vaše vlastní zvířecí kamarád. A pamatujte, zdraví je nejdůležitější!