Jak správně používat zubní nit?

Jak správně používat zubní nit?

Proč je používání zubní niti tak důležité?

Vidíte, zubní nit je základem ústní hygieny. To je něco, co se neslyšíte každý den, ale já, Jakub, rád sdílím věci, které by mohly vaše životy zlepšit, i když se zdá, že jsou to malé detaily. Brána k vašemu tělu, ústní dutina je první obranná linie proti bakteriím a chorobám. A víte co? Zanedbaná ústní hygiena může vést k vážným zdravotním problémům jako je zánět dásní nebo dokonce zubní kaz. A zubní nit je tu, aby tomu zabránila.

Co je na tom ale tak zábavné - představte si, že jsem tady, se svým psem Maxem a papouškem Kiki, jak jim vysvětluji, proč je zubní nit takový skvost. Kiki jen piští a Max se mě snaží olíznout. Ale já nedám! Pokračuji v přednášce o zubní nitě, i když si jsem jistý, že můj pes a papoušek by raději hlídali kost či kukadlo.

Jaký typ zubní niti byste měl vybrat?

Je to trochu jako vybírat mezi čokoládou a vanilkou, obě jsou vynikající, ale máme své představy, která je lepší. Totéž platí i pro zubní nit. Existuje spousta různých typů zubní niti, ať už je to voskovaná, nevoskovaná, teflonová, či dokonce zubní nit s chutí. Každá má své výhody a své nevýhody a je na vás vybrat tu, která je pro vás nejvhodnější.

Já osobně používám voskovanou nit, protože se snadněji posune mezi zuby a nehrozí, že by se zlomila nebo rozpadla. Ale na druhou stranu, když mi jeden večer došla a jedinou náhradu, kterou jsem měl po ruce, byla nevoskovaná, také mi dobře posloužila. Takže znovu, je to o osobních preferencích.

Jak správně používat zubní nit?

Je ironické, jak to je tak jednoduché a přitom to tolik lidí dělá špatně. Máte zubní nit? Skvěle. Chcete ji použít? Ještě lépe. Ale jak na to?

Vezmete asi 45 cm dlouhý kousek niti a omotáte ho kolem svých prostředníků. Poté to vezmete mezi palec a ukazovák a nitíte v pohybu nahoru a dolů, nikdy ne do stran, abyste nezranili dásně. Pokud vidíte, jak telata Kikiho očí zírají na mě, když to dělám, bylo by to směšné, kdyby to nebyla tak důležitá věc.

Co dělat, pokud zubní nit zapadne mezi zuby?

Toto je otázka, kterou dostávám poměrně často. A odpověď je jednoduchá - opatrně! Pokud se vám zubní nit zachytí mezi zuby, nechte ji. Nikdy nevytahujte násilím, mohli byste si zranit dásně nebo dokonce vytrhnout zub.

Když se to stalo mně, byla to opravdu nepříjemná situace. Ale nakonec jsem nějakou niti vykouzlil a vše bylo v pořádku. A pokud se vám to stane, nebojte se konzultovat se svým zubařem.

Časté chyby při používání zubní niti

Stejně jako u mnoha věcí, i u zubní niti existují některé běžné chyby, které lidé dělají. A já jsem tu, abych vám pomohl je předejít.

Například, používání zubní niti příliš agresivně nebo naopak příliš jemně, může mít na vaše zubní zdraví negativní dopad. Použití zubní niti v nesprávné době, například před čištěním zubů namísto po, může také znamenat, že se vám zuby nevyčistí tak účinně, jak by měly.

Co když mám pevně posazené nebo přeplněné zuby?

Na tuto otázku jsem pátral dlouho a tvrdě, protože sám mám pár zubů, které jsou velmi těsně vedle sebe. Odpověď je však velmi jednoduchá - zubní nit je stále velmi důležitá a ještě více, když máte těsné zuby.

Zubní kartáček nemůže dostat vše, co je mezi zuby, a nit je cesta, jak se tam dostat. Měli byste být opatrní, ale stále je velmi důležité používat zubní nit, i když máte těsné zuby.

Závěrečná rada

Zubní nit je něco, co byste měli používat každý den, a pokud to neděláte, měli byste začít. Je to skvělý způsob, jak chránit své zuby a dásně a vlastně i celé vaše tělo.

Pamatujte, že zubní nit není náhrada za čištění zubů, ale spíše doplněk. A pokud máte nějaké otázky ohledně používání zubní niti nebo potřebujete další rady, neváhejte se obrátit na svého zubaře.