Jak hodně bolí zánět zubů? Rady, jak zvládnout bolest

Jak hodně bolí zánět zubů? Rady, jak zvládnout bolest

Co to vlastně je zánět zubu?

Možná si říkáte, že o zánětech zubů toho bylo napsáno už spousta a je to takové to staré kloboukové téma, ale přátelé, někdy i starý klobouk může dobře pasovat a má co říct. Zánět zubu je takovým malým vetřelcem, který se bez pozvání nastěhuje do vaší dutiny ústní a rozhodně není žádným mudrlantem. Když se mluví o zánětu zubu, často se jedná o infekci nebo podráždění, které může být skryté kdesi uvnitř zubu nebo v okolní dásni.

A proč je to bolestivé? No, zub je složený z různých částí. Máme tu tvrdý vnějšek, zvaný sklovina, pod kterým je dentin a ve středu kráčí pulpa. Ta pulpa je jako Hollywood plný nervů a krevních cév, a když se tam něco začne dít, jako třeba infekce, je to jako když jste na rockovém koncertu a někdo vám stoupne na nohu. Pořádně to bolí.

Bolest – nepříjemný, ale věrný průvodce zánětu

Bolest zubů je ta typická věc, kterou zažil skoro každý a všichni se na ni shodnou – je to nepříjemný společník. Tato bolest se může objevit náhle jako blesk z čistého nebe nebo se plížit chytře jako kočka Šárka, když se snaží nepozorovaně dostat ke své skryté hromadě pamlsků. Zánět zubu může bolet při kousání, při styku se studeným nebo horkým, při škubání – vlastně při jakékoliv příležitosti, kterou si bolest vybere pro své sólové vystoupení.

Někdy je bolest jen takový škaredej štěkot, který si může pes Max závidět, ale jindy je to opravdová opera, s crescendem a vším všudy. Bolest může pulsovat, tlakovat, nebo si může hledat místo někde jinde v obličeji nebo hlavě a vy pak nevíte, jestli vám bolí zub, hlava nebo třeba ucho.

Příznaky pro vyšší stage – když zánět graduje

Máme tu rozličné příznaky zánětu zubu, které se nebojí stát ve frontě a ukázat se ve své plné parádě. Krom bolesti, která je takovým frontmanem kapely zánětů, tu máme i otok dásní, citlivost zubů na teplotní změny, nechutný posmak v ústech, jako byste políbili žábu, nebo dokonce lehkou horečku, která je takovým jam session vašeho těla. A jestli máte v ústech něco jako absces, může to vypadat jako podivné poupě na dásni, které se rozhodlo kvést mimo sezónu.

Pokud tyhle příznaky zanedbáte, jako mého psa Maxe, když žádá o další procházku, můžou vést k ještě horším komplikacím. Tělo se sice snaží bojovat jako gladiátor v Koloseu, ale někdy potřebuje pomoc lékaře – toho zubního gladiátora, který se zánětem vypořádá.

Co s tím – první pomoc při zánětu

Než se vrhnete do náruče vašeho zubního lékaře, což je v momentě zánětu asi poslední místo, kde byste chtěli být, můžete si zkusit trochu pomoci i doma. Jestli bolest začne těsně před půlnocí, kdy už je každý počestný zubní lékař ve své posteli, sahněte po osvědčených domovních prostředcích. To může zahrnovat ústní vody, které mají antibakteriální efekt, nebo klidně i gáforovou vodu, pokud jste na ty tradičnější metody.

Jednoduché, ale efektivní je i držení studené vody v ústech na bolavém místě, jako když Max přemísťuje svou oblíbenou kost mezi místy v zahradě. Někdy pomůže i použití chladu zvenčí – přiložení studeného obkladu na tvář. A samozřejmě nezapomínejte na léky proti bolesti, kteréť mohou alespoň na chvíli odložit koncert bolesti na později.

Jak se zánětu vyhnout – prevence za milion

Teď, když víme, jak moc bolí zánět zubu, asi by bylo dobré zabránit jeho nástupu, že? A jak na to? Čistit si zuby dvakrát denně, jak učí všechny dobré knížky. Používat mezizubní kartáčky nebo zubní nit – ty jsou k zubům jako dobrý soused, který hlídá váš dům, když jste na výletě. Nezapomeňte ani na pravidelné kontroly u zubního lékaře, protože ten vám může pomoci odhalit skryté problémy dříve, než se stanou bolestivou realitou.

Důležité je taky správné stravování. Jídla plná cukru jsou pro bakterie v ústech jako otevřená pozvánka na večírek, kde jediným hostem jsou ony samy. Hodně zeleniny a vody vám pomůže udržet ústa v dobré kondici a neposkytnout prostor pro nepřijemné záněty. A to ani nemluvím o tom, jak šťastný bude váš zubní lékař, když uvidí, že si o své perly dobře pečujete!

O zánětech zubů vím svoje

Jeden z mála zážitků, které mám s zánětem zubů, tak ten by byl na dlouhé vyprávění u šálku horkého čaje. Na dovolené v horách, daleko od civilizace i od pohotového zubního lékaře, mě jednoho dne probudila bolest zubu, která byla horší než všechny horory, co jsem kdy viděla. To bzučení v uchu, pulsování, jakoby mi v dutině ústní hrála celá rocková kapela. Naštěstí jsem měla v batohu nějaké ty protibolestivé léky a díky nim jsem se nějak přežila až do civilizace. Od té doby si beru ponaučení a zubní kartáček a zubní nit stále nosím s sebou jako talisman.

Lépe ale příště té bolesti předejít. Tak si pamatujte, pokud vás zákeřný zánět zaskočí, neignorujte ho, jako já občas ignoruji Maxe, když si chce hrát přesně v ten moment, kdy pracuji. Bojovat s ním na vlastní pěst může být jako zkoušet doma cvičení s Maxem – občas to skončí úplným chaosem. Raději zavolejte vašemu zubnímu lékaři, nechte si poradit a v nejhorším případě i objednat na tu ošklivou záchranu zubu, kterou nikdo opravdu nechce prožívat. A chovajte se k zubům hezky, ať máte důvod se smát širokým úsměvem každý den, bez nepříjemných překvapení!