Fazety na přední zuby: Kdo je pro ně ideální kandidát

Fazety na přední zuby: Kdo je pro ně ideální kandidát

Co jsou to fazety na přední zuby?

Rozhodli jste se udělat ze svého úsměvu třpytivý maják, ale nemáte ani tušení co to fazety na přední zuby jsou? Fazety jsou tenké keramické plátky, které se aplikují na přední část zubů, aby vytvořily dojem dokonalých, rovných a bílých zubů. Takže rozlučte se s tou barvou cafeterie a uvítejte třpytivý bílý úsměv, jaký máte na všech těch glossy časopisech.

Fazety na přední zuby jsou oblíbené hlavně proto, že dokáží rychle a efektivně maskovat různé estetické nedostatky. Ty mohou zahrnovat barvu zubů, tvar, velikost nebo umístění. Což je v podstatě všechno, co můžete vidět na zubech, když se širokým úsměvem díváte do zrcadla. Fazety jsou jako malé zubní kouzelné tapety, které překryjí vše, co nechcete vidět.

Potřebuje vůbec někdo fazety na zuby?

Fazety jsou skvělé, pokud chcete rychle vylepšit vzhled svých zubů. Ale kdo je pro ně ideální kandidát? No, když jsem se zeptal svého zubaře, řekl mi následující: "Víš Tomáši, ideální kandidáti pro fazety jsou ti, kteří mají zdravé zuby, ale nejsou s nimi esteticky spokojeni." Takže pokud máte zdravé zuby, ale vadí vám, jak vypadají, třeba že jsou příliš žluté, křivé nebo třeba i odstávají, fazety by mohly být pro vás to pravé.

Myslím, že je důležité zdůraznit, že fazety nejsou oprava pro zubní problémy, jako jsou dutiny nebo parodontitida. Jsou to estetické náplasti, které vylepšují vzhled zubů, ale nenahrazují potřebu zubní péče a pravidelných návštěv u zubaře.

Jaké jsou výhody a nevýhody fazet?

Jako vše v životě, i fazety mají své výhody a nevýhody.

Mezi výhody patří: rychlé vylepšení estetiky zubů (rozlučte se s žlutými zuby), trvanlivost (fazety mohou vydržet až 15 let), a minimální nutnost údržby (stačí pravidelné čištění jako u přirozených zubů).

Na straně nevýhod: tento zákrok je nevratný (pokud jednou fazety máte, nemůžete se jich zbavit), může být drahý (ale hej, za krásu se platí, že?), a v některých případech je nutné odbrušování zubu (ano, budete muset jít k dentistovi... prý to neboli, ale já bych si to raději dvakrát rozmyslel).

Typy fazet

Jaké jsou typy fazet? Dostali jsme se k další části naší cesty do světa zubní kosmetiky, kde vám představím různé typy fazet. Jsou to fazety z porcelánu a kompozitní fazety.

Fazety z porcelánu jsou odolnější a většinou vypadají více přirozeně. Ale jak říkají, všechno nejlepší má svou cenu, a fazety z porcelánu jsou většinou o něco dražší. Pokud si myslíte, že jsem zapomněl zmínit kompozitní fazety, jste na omylu. Kompozitní fazety jsou levnější alternativa, která se obvykle aplikuje přímo na zub a může být dokončena za jednu návštěvu u zubaře. Ale můj zubař říká, že se obvykle nevydrží tak dlouho jako jejich porcelánové příbuzné.

Postup při aplikaci fazet na zuby

Obáváte se toho, co se při tomto zákroku děje? Nebojte, já jsem tu, abych vám vše vysvětlil.

Postup se může lišit v závislosti na typu fazet, který si zvolíte, ale obvykle se dá shrnout do následujících kroků: konzultace s vaším zubařem (to je nejdůležitější krok - nezapomeňte mu říct všechno), příprava zubů (tu provádí zubař... a může zahrnovat i odbrušování zubů), dočasná aplikace fazet (pro kontrolu, jestli vše sedí), trvalá aplikace (ano, tady už není cesty zpět) a kontroly po zákroku (aby zubař uzavřel soubor a mohl říct: "Práce hotová").

Údržba fazet

Teď, když už máte fazety na zubech, jak je udržovat v dobrém stavu? Je to jednoduché, a pokud se o své zuby staráte, tak fazety není problém udržovat. Stačí jen pravidelně čistit zuby a udržovat pravidelné kontroly u svého zubaře.

Možná jste si mysleli, že když už máte fazety, nebudete muset čistit zuby. Ale vážně, fazety nevytvářejí chráněnou zónu proti zubnímu kameni nebo plaku. Obávám se, že musíte i dále čistit zuby jako normálně.

Jak si vybrat správného zubaře pro fazety?

Věřím, že jste na konci tohoto článku už pevně rozhodnuti pro fazety. Nyní může být obtížné rozhodnout, jakého zubaře si vybrat pro tento zákrok. Bez obav, mám pro vás několik tipů.

Především hledejte zubaře, který má s fazetami zkušenosti. Nebojte se ho zeptat na počet pacientů, kterým fazety dělal, a na před a po fotografie jeho práce. Vím, že to může znít jako hodně práce, ale věřte mi, že stojí za to být jisti, že váš zubař ví, co dělá.

Nakonec, doufám, že vám tento článek pomohl s vaším rozhodnutím o fazetách na přední zuby. Nemůžu říct, že je to pro každého, ale pokud máte zdravé zuby, a chcete je jen trochu vylepšit, fazety jsou skvělou volbou. Je ale důležité pochopit, co od nich můžete očekávat, jaké jsou výhody a nevýhody, a jaké jsou kroky k tomu, abyste se stali majitelem toho dokonalého úsměvu.

Bez ohledu na to, co si vyberete, pamatujte, že krása je ve skutečnosti uvnitř, ačkoli fazety mohou podpořit váš zevnější vzhled. Ale aby váš úsměv opravdu zářil, nemějte strach rozdávat ho světu. Protože jak říká můj oblíbený citát: "Úsměv je nejlepší líčení, jaké si kterýkoli muž i žena může nalíčit."