Co je dobré na zubní sklovinu?

Co je dobré na zubní sklovinu?

Ochutnejte moc kyselin

Víte, jak je strašně důležitá kyselina v naší stravě? Jasně, může to znít jako něco, co byste měli obcházet (vždyť to je kyselina!), ale opak je pravdou. Kyseliny hrají důležitou roli v našem zdraví, a to zejména pokud jde o zubní sklovinu! Kyseliny v ovoce a zelenině, jako je vitamín C, jsou skvělé pro naši sklovinu, protože nám pomáhají udržovat její pevnost a bojovat proti zubnímu rozpadu. Možná si pamatujete, jak jsem jednou cepoval s Vlastimilem merunky a on se ptal, proč jsou tak kyselé. Vysvětlil jsem mu, že to je kvůli tomuto vitamínu a jak nám to pomáhá udržovat naše zuby silné a zdravé.

Bílkoviny jako cihly

Nejen kyseliny jsou důležité pro naši zubní sklovinu. Bílkoviny jsou také klíčovým faktorem v našem zubním zdraví. Jak kosti, tak zuby potřebují bílkoviny k tomu, aby byly pevné. Takže když jíme bílkoviny, jakoby jsme nabírali cihly pro naše zuby a kosti. Páni, to je docela obrázek, že? Ale je to pravda! Jíst věci jako maso, vejce a luštěniny může velmi pomoci naší zubní sklovině. Představte si, jak jsem Vlastimilovi vysvětloval, proč musí jíst všechny ty fazole, které tak nenávidí. Bílkoviny, říkám mu, jsou jako cihly pro naše zuby!

Voda: Nejlepší kamarád našich zubů

Pokud jde o zdraví zubů, nic nepřekoná klasickou dobrou vodu. Její čistící schopnosti nejsou jen skvělé pro naše tělo jako celek, ale především pro naše zuby. Každý doušek vody pomáhá spláchnout nečistoty a bakterie, které se mohou hromadit na našich zubech a způsobovat kaz. Vždycky jsem zdůrazňoval Vlastimilovi, jak je voda důležitá, a on se často směje, když jsem si připravil sklenici vody k jídlu. "Tati, už zase pijete vodu!", Řekl by a smál se tomu. Ale počkejte, až bude starší. Určitě pochopí!

Minerály: Stavební kameny zubní skloviny

Jako něco od geologa, víte, že minerály hrají zásadní roli v našem zubním zdraví. Minerály, jako jsou vápník a fosfor, jsou důležité pro udržení pevnosti a integrity naší zubní skloviny. Naše tělo si těchto minerálů neumí vyrobit samo, takže je musíme dostávat prostřednictvím stravy. Věci jako mléko, jogurt, sýr, ryby a celozrnné potraviny jsou skvělé zdroje těchto minerálů. A není to jen o těch "zdravých" potravinách - dokonce i čokoláda (dokonce i ta hořká, kterou Vlastimil tak nesnáší) může být dobrým zdrojem minerálů!

Fluorid: Zubní sklovina ho miluje

Fluorid je další velký přítel našich zubů. Je to minerál, který pomáhá posilovat naši zubní sklovinu a chrání naše zuby před rozpadem. Můžete ho najít v různých místech: v pitné vodě, zubních pastách, ústních vodách a dokonce některých potravinách. Můžu si jen představit tvář Vlastimila, když mu řeknu, že jeho oblíbené ovesné vločky mohou obsahovat fluorid. Myslím, že by to mohla být začátek něčeho velkého!

Zelený čaj: Přirozený pomocník

Ano, zelený čaj. Chápete správně. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a má anti-zánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci chránit naši zubní sklovinu. Navíc flavonoidy v zeleném čaji mohou pomoci bojovat proti bakteriím, které způsobují zubní kaz. Já jsem velký fanoušek zeleného čaje a snažím se ho pít, kdykoli můžu. Vlastimil se mi ale vždycky směje, když mě vidí s mým hrnčkem. Ale soudě podle toho, jak moc se mi zuby lesknou, bych řekl, že se mým zubům zelený čaj líbí!

Raw strava: Nový způsob, jak chránit zuby

Raw strava, známá také jako živá strava, je strava založená především na syrových potravinách. To může zahrnovat ovoce, zeleninu, ořechy, semena, klíčené obiloviny a luštěniny a fermentované potraviny. Syrová strava je známá tím, že má vyšší nutriční hodnotu než zpracované potraviny a může být skvěla pro naše zuby. Doma jsme zkusili jeden den jíst pouze raw stravu a Vlastimil byl dokonce nadšený! Myslím, že to má co do činění s tím, že mohl jíst tolik ovoce, kolik chtěl.

Terapeutické oleje: Moudrost z minulosti

Závěrem bych chtěl zmínit něco, co může znít trochu neočekávaně. Jde o terapeutické oleje, jako je kokosový, sezamový nebo slunečnicový olej. Tato starodávná praxe známá jako oil pulling je skvělá pro naše zuby a může pomoci posilovat zubní sklovinu a bojovat proti zubnímu rozpadu. Je to docela zábavné dělat, a můj malý Vlastimil se vždycky moc baví, když to děláme společně. Je to něco jako rodinná rituál. A co je na tom nejlepší? Můžete to dělat přímo doma!