Mezizubní kaz: Jak ho zastavit předtím, než začne

Mezizubní kaz: Jak ho zastavit předtím, než začne

Vždy je lepší předcházet než léčit

Je všeobecně známo, že prevence je nejlepším lékem na téměř všechny nemoci nebo zdravotní problémy, včetně mezizubních kazů. Můžu vás ujistit, co do toho, že se vám nepodaří najít lepší cestu, jak se vypořádat s tímto nezdarem než se mu snažit zamezit. Ale jak? Vždyť já dentista nejsem. Můj znalostní fond na toto téma je poskládán z dojmů, které jsem nasbíral během návštěv zubních ordinací a z četeb. A přiznávám, že z některých zkušeností jsem měl opravdu hořkou pusu. Přesto vám chci představit několik způsobů, které se mi osobně osvědčily a které můžete vyzkoušet vy sami.

Pečlivost především

Osobně jsem si vždycky říkal, že pokud něco dělám, měl bych to dělat pořádně. A to neplatí jen pro mé profesní projekty, ale taky pro denní činnosti jako je například čištění zubů. Čistění zubů je víc než jen ranní a večerní rituál. Je to nezbytná péče o naše zubní zdraví, kterou nesmíme podceňovat. Proč se tedy s ní neodměnit a udělat ji správně? Je několik zásadních kroků, které je třeba dodržovat při čištění zubů, a já vám je postupně představím.

Základ je správná technika, kvalitní kartáček a pasta

Slyšel jsem od jednoho dentista, že správná technika čištění zubů je stejně důležitá, jako kvalitní kartáček nebo pasta. Ale co je to ta správná technika? Výsledek je ten, že musíme vyčistit všechny plochy, protože mezizubní kaz se může skrývat kdekoli. Hýbat kartáčkem nahoru a dolů, ze strany na stranu, abychom dosáhli všech míst. Jakoby máte malovat ohraničení každého jednotlivého zubu. A vždy používat mírný tlak, protože příliš silný tlak může poničit dásně. Naše dásně jsou měkké a jemné, musíme s nimi zacházet jako s babiččiným porcelánem.

Nezapomeňte na mezizubní prostor

Ať už máte sebelepší techniku a nejkvalitnější kartáček, stále existuje jedno místo, kterého nedosáhneme. Mezizubní prostor. Čas od času se objevuje argument, že je možná zbytečné používat mezizubní kartáčky, protože kartáček už zvládne čistit mezizubní prostory. Ale jakmile se podíváte pod mikroskop, uvidíte, že to není pravda, a to ani u nejžhavším a nejdokonalejším technickém výrobku v oblasti zubní hygieny. Proto je tak důležité využívat mezizubní kartáčky nebo mezizubní nitě. I když to může být ve srovnání s kartáčkem trošku náročnější, efekt je naprosto nepopiratelný. Do míst, kam se kartáček neprobojuje, se propracuje prostřednictvím niti a speciálních kartáčků.

Už mám na zubní nitě šňůru detektorů mezizubních kazů ve formě potravinových zbytků a každý večer si říkám: „Fuj! Cože jsem to měl dnes na oběd?“ Ale ve skutečnosti jsem za každou nalezenou částečku potravin vděčný, protože každá z nich může být předzvěstí mezizubního kazu. Kdo by to byl řekl, že čištění zubů může být detektivní záležitostí!

Chápu, že je to trochu více práce než jen jednou nebo dvakrát denně přejet kartáčkem přes zuby, ale věřte mi, stojí to za to. Jak mi jednou řekl můj syn Matyáš (kterému jsem to všechno vštípil odmalička): „Tati, nechci mít černé díry mezi zuby jako Troll ve hře, co hrajeme!“ A já mu musel dát za pravdu. Zapomněl jsem připomenout, že mezizubní nitě a kartáčky jsou součástí každého trollovského strašáků. Takže jestli nechcete vypadat jako troll z videohry, měli byste začít používat mezizubní nitě a kartáčky.

Kromě kartáčkování a mezizubní nitě je základním opatření proti mezizubnímu kazu pravidelné návštěvy zubního hygienika. Ikdyž je to někdy protivné a trošku nepříjemné, po každé návštěvě se mi zuby lesknou jasněji a dýchání je svěží a čisté. Vždy cestou z ordinace se na své zuby podívám v zrcadle auta a říkám si: „Výborně Davide, další bitva vyhraná. Kaz ještě nevyhrál.“

Pečlivá domácí péče a pravidelné kontroly u zubního hygienika jsou dvěma nejlepšími zbraněmi v boji proti mezizubnímu kazu. Dejte jim šanci a uvidíte, že vám to který bude vyhovovat.