Jak správně používat dentální niť pro zdravé zuby a dásně

Jak správně používat dentální niť pro zdravé zuby a dásně

Význam dentální niti pro ústní hygienu

Kdo by si myslel, že ten tenký kousek vlákna má tak mohutně silný dopad na zdraví našich zoubků a celkově na ústní dutinu? No určitě ne já, když jsem před lety stála poprvé před regálem s dentálními nitěmi a přemýšlela, zda mi není souzeno zůstat věrná jen mé zachvácené zubní kartáčku. Někde mezi zubní pastou s bílícím efektem a ústní vodou jsem narazila na tohle malé, ale významné pomůcky a nevěděla jsem, že dentální niť se stane nezbytným pomocníkem v boji za krásný úsměv. Dentální niť, někdy také označovaná jako mezizubní niť či floss, je nástroj, který doslova vnikne do těch nejužších mezizubních prostor, kam se zubní kartáček ani ve snu nedostane. Naháňení bakterií a odstranění zbytků jídla z těchto skrytých míst je její hlavní disciplína. A věřte mi, že bakterie v ústech jsou jako nepřizvaní hosté na večírku – tam jen tak neodíjdou, pokud nezakročíte.

Kdy je čas vyjmout dentální niť

Není to tak úplně legrace, ale příručky stomatologů říkají, že ideální je flossovat alespoň jednou denně. Proč? Protože bakteriální plak se začne tvrdnout během 24-36 hodin. Takže pokud si floss nezahrajete minimálně jednou za den, necháváte těm malým darebákům plížit se a dělat bourák v ústech. A proč bourák? Protože nečistoty a bakterie se mohou podílet na vzniku zubního kazu, zánětů dásní či dokonce můžou skončit až jako parodontitida. A to už jsem, děkuji, raději si tenkrát v obchodě s přípravky na ústní hygienu nekoupila jen zubní pastu s hezkým obrázkem, ale i tu dentální niť. A samozřejmě se pustím do flossingu, když si vzpomenu, po jakémkoliv jídle, kde jsem měla pocit, že mám docela slušnou dávku zeleniny mezi zuby. Východiska nic neznamena, raději si zub mezi zuby vyndat hned, než čekat na večer. Můj syn Oskar tohle pochopil teprve, když si v šestnácti rozežral zoubek na takovou posvátnou jeskyni pro bakterie, že ani zubní víla by tam nevstoupila.

Technika flossingu

Milé dámy, pánové, a všichni, kdo se cítí být někde mezi, flossing není jen tak. Nejenže musíte mít správnou techniku, abyste dosáhli nejlepších výsledků, ale též musíte sledovat své gumičky. Ano, správně, dentální niť má co dělat s dásněmi stejně jako s mezizubním prostorem. Jde o to, uchopit niť správně mezi prsty obou rukou, přičemž si můžete pomoci i speciálními držátky na niť které se dnes prodávají. A pak je to jako taneček – lehce vklouznete niťí mezi zuby a učiníte pár jemných "tanecích" pohybů nahoru a dolů, abyste odstranili nečistoty. Je potřeba být něžný, aby niť nepoškodila dásně, ale zase dost důsledný, aby práce byla vykonána správně. Zní to možná trochu strašidelně, ale s praxí to přijde úplně samo. I moje dcerka Romana to zvládá s grácií baletky a to jí ještě nedošly dvojciferné roky věku, takže v tomhle tanecích umění ji můžete jednoho dne vidět na velkém pódiu. No, spíše ve velké koupelně, ale co je to dnes za rozdíl?

Dentální niť pro děti

Vy, kdo máte ratolesti, jistě víte, že zavedení jakékoliv nové aktivity do denního režimu těch nejmladších může být jako zkouška oceli. Dentální niť pro děti je jako bojovník v téhle bitvě. Existují speciálně navržené dětské verze flossu, které jsou mnohdy barevnější, zajímavější a někdy dokonce s příchutí. O tom se něco ví, kdo z vás zkoušel přesvědčit pětiletého potomka, že si má čistit zuby, zatímco on by nejraději dál postavoval hrad z lega? No jo, ale pak vylézají ty mezery mezi zuby jako ideální skrýše na zbytky sušenek a je to najednou bitva za zdravý úsměv. Ušetříte si hodně starostí v budoucnosti, když děti naučíte používat dentální niť od mala. A já jak mám jsem nápaditá maminka, třeba vyprávím příběhy o zoubkových elfech, kteří díky tomu, že máme vyčištěné mezi zuby, můžou po nocích klouzat na barevném flossu jako na houpačce.

Od zubního kartáčku po dentální niť

Než skočíte do závěru, že dentální niť může úplně nahradit zubní kartáček, tak to tak úplně není. Obojí jde ruku v ruce jako nejlepší přátelé, kteří spolu tráví čas na večercích u táboráku – kartáček čistí tam, kde je prostor, a floss se vplíží do těch nejtajnějších koutů. Čištění zubů kartáčkem je nepostradatelné a má své záslužné místo ve vaší ústní hygieně. Avšak dentální niť je ve světě ústní hygieny tím, co zubnímu kartáčku pomáhá vyčistit i poslední skryté koutky. A věřte mi, když poctivě kartáčkujete, ale necháte si občas vynechat flossing, tak příště, když budete u zubaře, a on bude zkoumat ty vaše trpytící se zoubky, možná najde malý zákoutí, které přehlédla vaše kartáčková rotace. A tam to chce právě floss – drobný pomocník v tažení proti všem nečistotám.

Různé typy dentální niti

Jestli si myslíte, že dentální niť je jen jedna, jako podoba má jediné osoby, nechte se mnou zatřást vaším světem zbytků jídla mezi zuby. Je tu niť voskovaná, nevoskovaná, s fluoridem, bez fluoridu, s příchutí, bez příchutě, silná, tenká, plochá, kulatá, a mohla bych tak pokračovat do nekonečna. Je to skoro jako výběr správného outfitu na rande – chce to znát své preference a taky možná zkusit něco nového. Voskovaná niť je skvělá pro ty, kteří mají trochu těsnější mezizubní prostory, protože snadněji klouže mezi zuby. Nevoskovaná zase nabízí trochu více frkce, což může pomoci s odstraněním nečistot. Niť s příchutí vám zase může přinést pocit svěžesti, a to je potěšení nejen pro vás, ale i pro ty okolo vás. A když si při tom ještě zaflossujete ke své oblíbené písničce, tak se z čištění mezer mezi zuby stane doslova party na vaší koupelně.

Nebezpečí přehlížení dentálního flossingu

Být matkou dvou dětí, které považují zubní kartáček za svého příšerného nepřítele, jsem zažila své. Ale s flossingem je to jiný příběh – občas připadá skoro jako hra. Až do chvíle, kdy si uvědomíte, že děti vyrůstají a tak nějak zapomenou, že mezizubní hygiena je stejně důležitá jako umýt si ruce nebo se vyčůrat před spaním. A přehlížení flossingu není jen problém dětí. Ani dospělých. Je to běžný jev, který přitom může vést k mnoha nepříjemným situacím. Jakým si říkáte? No především zánět dásní, který se začne jako malý červený proužek kolem zubů a může skončit hojným krvácením při každém kousnutí do vašeho oblíbeného jablka. A pak je tu parodontitida, která není jen složité slovo, ale i složitý problém, který by vás mohl připravit o vaše zubní korunky – ne, nemyslím ty zlaté, ale opravdové, ty, které vám příroda dala!

Začlenění dentální niti do večerní rutiny

Upravit si večerní rutinu tak, aby zahrnovala pravidelné používání dentální niti, může být terno. Jak to vím? Protože večerní rutina u nás doma je jako ceremoniál. Stojíme všichni v koupelně a každý máme něco jiného. Já jsem máma a tady to všechno diriguju, takže když říkám floss, všichni flossujeme. Znějí jako malá domácí hygienická symfonie. Není to nic složitého, stačí to zkusit zařadit mezi večeří a večerní čtení. Po jídle si umyjeme zuby a pak vytáhneme niť – stejně přirozeně, jako bychom si vyndávali knížku k další kapitole. A pak je tu ta spokojenost, že jdeme do postele s tak krásně čistým svědomím a ještě čistějšími zuby. Protože, přátelé mí, některé rituály jsou prostě k nezaplacení. A jestli vás bude někdy lákat přeskočit flossing, vzpomeňte si na mě a má mírně parfémovaná, ale neuvěřitelně efektivní mezizubní prostory.