Jak dlouho vydrží zubní implantáty?

Jak dlouho vydrží zubní implantáty?

Co to jsou zubní implantáty?

První otázka, kterou si musíme položit, je "Co vlastně zubní implantáty jsou?". Sám jsem se s touto otázkou setkal, když mi Marta, moje výjimečná manželka, nad obědem řekla, že by o tom mohu napsat článek. Popravdě řečeno, představoval jsem si pod tím nějaké futuristické technologie postavené na lidských klonech, což se ukázalo jako lehce mimo realitu.

Zubní implantáty jsou v podstatě malé titanové šrouby, které se zařazují do kosti čelisti a nahrazují kořeny chybějících zubů. Tyto šrouby pak slouží jako základ pro protetické náhrady, jako jsou korunky, můstky či protézy. Překvapivě, ale titanový materiál je pro lidský organismus velmi přátelský. Implantát tudíž postupně splyne s okolní kostí a stane se její součástí.

Důvody pro zvolení zubního implantátu

Další věc, kterou Marta chtěla, abych prozkoumal, byly důvody lidí pro zvolení zubního implantátu. Někteří lidé chtějí vypadat mladší... a kdo by nechtěl? Jiní se prostě chtějí přestat bát usmívat se na veřejnosti. Zahájit proces zhotovení zubního implantátu je velmi osobní rozhodnutí, záleží tedy na každém z nás, jakou hodnotu vkládá do svého vzhledu a spokojenosti s kvalitou života.

Proces výroby a instalace

Když jsem zjistil, jak probíhá proces ukládání zubního implantátu do lidské čelisti, byl jsem naprosto uchvácen technologickým pokrokem. Srovnejme to se stavbou domu - nejprve se vytvoří základ, pak se postaví stěny a nakonec se na střechu položí střecha. Stejně tak i u zubního implantátu - nejprve se vytvoří "základ" (implantát), který se po určité době spojí s kůstkou, následuje "stěna" (abutment) a nakonec "střecha" (korunka).

Drží implantáty lépe než moje přirozené zuby?

Představte si situaci - jste na večeři, máte skvělý den a pak náhle pocítíte nechtěný průvan v ústech. Ano, ztratili jste svůj implantát! Ale nebojte, takhle to v reálném světě nefunguje. Zubní implantáty drží opravdu dobře, některé studie dokonce naznačují, že mohou překonat přirozenou odolnost vašich zubů vůči tlaku a nárazům. Myslel jsem na to, jak by se Riky, náš pes, smál, kdybychom mu vyprávěli o našich dentálních potížích.

Jak dlouho vydrží zubní implantáty?

Evidence naznačují, že s pravidelnou ústní hygienou a pravidelnými kontrolami u zubního lékaře mohou zubní implantáty vydržet déle než 25 let a dokonce i celý život. Nebuďte však oběť představy, že implantáty jsou naprosto bezúdržbové - stejně jako vaše přirozené zuby, i tyto náhrady vyžadují pravidelnou péči a kontrolu.

Jak o implantáty pečovat?

Péče o zubní implantáty není nijak složitá. Pokud už máte osvojenou rutinu ústní hygieny, pak vám pravděpodobně nebude dělat problémy ani ošetření implantátů. Stačí dodržovat tři základní pravidla - čistit si zuby dvakrát denně, používat kartáček na zuby s měkkými štětinami a pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.

Rizika a nežádoucí účinky

Samozřejmě, jako u jakéhokoli medicínského zákroku existují i u zubních implantátů určitá rizika a potenciální nežádoucí účinky. Jedná se například o infekce, svalové napětí v obličeji, otoky apod. Důležité je se před zákrokem důkladně poradit se svým zubním lékařem a případně po zákroku nepodceňovat příznaky, které by mohly ukazovat na problém.

Na závěr chci říct, že pokud přemýšlíte o zubních implantátech, může to být velmi dobrá volba pro zlepšení vaší kvality života a sebevědomí. S nimi můžete opět bez obav jíst tu nejtvrdší jablka, smát se nahlas a vychutnávat si život naplno.